Tip na udržitelnou dovolenou

Tip na udržitelnou dovolenou


Tip na udržitelnou dovolenou

30.8.2021, Anna H.

 

Prázdniny máme za sebou a mnohé z Vás jste si určitě užily zaslouženou dovolenou. A pro ty, kterým ještě nějaké dny volna letos zbývají, nebo se naopak rády vyhnete prázdninovým davům a plánujete odpočinek spíše v září, kdy je přece jenom větší klid, přinášíme vyzkoušený tip na udržitelnou dovolenou!

V posledních letech jsem propadla dálkovým pochodům. Trávím tak většinu svých volných dní. Je to nejenom obrovský relax a změna oproti každodennímu shonu ve městě, ale zároveň způsob, jak si běžně moct dovolit několikaměsíční dovolenou. Například poslední takový pochod okolo hranic ČR mi trval asi 70 dnů.

Dovolená pěšky má množství výhod. A nemusí se hned jednat o dálkový pochod trvající měsíce a čítající tisíce našlapaných kilometrů. Vyrazte pro začátek třeba na víkend!

 

Minimalizujete uhlíkovou stopu

Každému je pravděpodobně jasné, že čím méně budeme cestovat letadlem nebo automobilem a nahrazovat tyto druhy dopravy nějakou šetrnější formou, tím po sobě zanecháme menší spoušť. Já se například v posledních letech vydávám na dovolenou méně často, ale za to na delší dobu. Tím minimalizuji počet přesunů po světě a dává mi to možnost si doopravdy užít atmosféru cílové destinace. Také se držím stále častěji blíže k domovu a cestuji tam, kam mohu jet například vlakem nebo vyrazím na dovolenou pěšky přímo z domu.

 

Naučíte se být jen tak

Pokud se vydáte na takovou dovolenou sama – což doporučuji si alespoň jednou v životě vyzkoušet – a navíc třeba někam dále od civilizace, čeká Vás pravděpodobně v životě úplně nová zkušenost. U dovolené, kde máte za cíl dojít z bodu A do bodu B, budete trávit většinu času chůzí. Třeba takových deset hodin denně, kdy se nemůžete „zaměstnat“ jinou činností. S nikým si nepopovídáte, televizi nezapnete, nezačnete pracovat nebo uklízet nebo nesáhnete po knize, křížovce nebo telefonu. Najednou zjistíte, že máte před sebou obrovské množství času, kdy jste výhradně sama se sebou. To si v běžném životě nenasimulujete. Máte tak unikátní možnost být opravdu „jen tak“ a dokonale se oprostit od každodenních nejrůznějších stresových situací a zmatků.

 

Konečně si všechno pořádně prohlédnete

Pohybovat se krajinou pěšky má tu nespornou výhodu, že v tomto tempu máte čas a prostor si všechno pořádně prohlédnout a navnímat. Navíc pokud se vydáte na cestu sama, nebo se stejně rychlým/pomalým parťákem, budete si určovat tempo vy a nestane se Vám, že doběhnete do cíle s jazykem na vestě a krajina se bude kolem Vás jen rychle komíhat.

 

Vystačíte si s málem

Pokud se vydáte na dovolenou pešky, budete si muset veškeré Vaše nezbytnosti nést s sebou. A ve chvíli, kdy si pohodlně nevezete kufr v autě, ale nesete si náklad na zádech, si pořádně rozmyslíte co vlastně s sebou (ne)potřebujete. Zjistíte tak, že toho ve skutečnosti potřebujete opravdu minimum a že se v životě často zbytečně obklopujeme haldou nadbytečných věcí.

 

Skoro nic neutratíte

Nejenom, že neutratíte peníze za benzín a zahraniční dálniční poplatky, ale pokud se vydáte do lokality civilizací nepolíbené, neutratíte v podstatě nic, protože nebudete mít kde. Přesto ale doporučuji si naplánovat trasu a čas tak, abyste měla prostor navštívit lokální restaurace a atrakce a podpořit tak komunitu v regionu, který poctíte svou návštěvou!

 

Tak šťastnou cestu dámy!

 

Anna, zakladatelka Appre & CEO